reklam

Yunanistan Battı

Tarih: 28 Temmuz 2010Kategori: Altın HaberleriYorum Yok

Yunanistan Battı

Yunanistan batmasa mucize olurdu!

Iflasin esigindeki Yunanistan’in ulusal demiryolu sirketi, günde 3.8 milyon dolar zarar ediyor.

Buna karsilik sirkette çalisanlarin yillik ortalama geliri 78 bin dolar. Trenlerin bos gittigi daglik Peleponez bölgesinde çalisan makinistlerin yillik toplam maasi 130 bin dolara kadar çikiyor

Uluslararasi Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birligi’nin (AB) sagladigi 140 milyar dolarlik kurtarma paketinin 11.5 milyar dolarlik ikinci kredi dilimini kullanmaya hazirlanan Yunanistan’in basi simdi de ulusal demiryolu sirketiyle dertte.

The New York Times gazetesinin haberine göre günde 3.8 milyon dolar zarar eden Yunan Demiryollari’nin toplam borcu 13 milyar dolara, bir baska tanimla milli gelirin yüzde 5’ine ulasmis bulunuyor. Ekonomistler IMF ve AB’nin dev kurtarma paketinin onaylanmasinin ön kosulu olarak ‘Yunan Demiryollari sorununun çözümünde israrci’ olduklarini belirtiyor.

Reçete rafa kalkmisti

Yunan Demiryollari’na krizin göbeginde ilk aci reçeteyi 2009 yilinda Amerikan yatirim bankalari Morgan Stanley ve Goldman Sachs yazdi. Reçete sirketin 7 bin çalisanindan yarisinin isten çikartilmasini ve hükümetin borcun 10 milyar dolarlik bölümünü üstlenmesini içeriyordu. Ancak seçim yili olmasi ve ülkenin borç ödeme yeteneginin bulunmamasi reçetenin rafa kaldirilmasina neden oldu.

Hâlâ çözüm yok

Bugün IMF ve AB heyetleri ikinci kredi diliminin serbest birakilmasi için gerekli önlemlerin alinip alinmadigini incelemek için Atina’ya geliyor. Yani siki bir denetim var. Ancak Yunan Demiryollari cephesinde çözüme iliskin, laftan baska bir gelisme yok.

Bazilari sirketin birçok hattinda özellikle trenlerin hemen hemen her zaman bos seyahat ettigi, buna karsilik makinistlerin yillik gelirlerinin 130 bin dolara ulastigi daglik Peleponez bölgesindeki tüm seferlerin durdurulmasi gerektigini söylüyor. Yunan Demiryollari’nda çalisanlarin yillik ortalama gelirleri ise 78 bin dolari buluyor.

Hükümet iyimser sekilde Yunan Demiryollari’nin yüzde 49’unun Fransizlara satilacagini belirtiyor. Ancak kendisi de çok büyük borç yükünün altinda ezilen Fransiz ulusal demiryolu sirketinin ‘Bu isle ilgiliyiz’ demesine ragmen Yunan Demiryollari’nin yükümlülüklerini yani borçlarini nasil üstlenecegi belirsiz.

Borç faizi gelirin üç kati

Yunanistan’da hükümetler önemli bir istihdam kapisi olarak gördükleri Yunan Demiryollari’ni hep destekledi ve borçlarina kefil oldu. Bu borçlar da bilanço disinda tutuldugu için IMF ve AB’nin kurtarma operasyonuna kadar durumu gizlemek mümkün oldu.

Sirket hesap kitap yapmadan hep yüksek faizlerle borçlandi. Avrupa’da tüm demiryolu isletmecilerinin yillardir yasadigi sikintilara bir de Yunanistan’in özel durumu eklenince artik durum sürdürülemez hale geldi.

Bugün Yunan Demiryollari’nin borçlarinin yillik faizi, yillik cirosunun üç katina ulasti. Yunan Demiryollari’nin eski Icra Kurulu Baskani (CEO) Profesör John Mourmouris bu durumu “Bu, hükümetin borçlari gizlemesi için devreye soktugu bir muhasebe hilesiydi. Ancak yillik geliri 100 milyon avro olan bir sirket, bundan sonra her yil 1 milyar avro borçlanamaz” sözleriyle dile getiriyor.

1 milyar dolar zarar

Son verilere göre Yunan Demiryollari 1 milyar dolardan fazla zarar ettigi 2008 yilinda ancak 253 milyon dolar ciro yapabildi. Avrupa’da ulusal demiryolu sirketlerinin mali durumlari sosyal amaçli ucuz bilet ve yatirim politikasi nedeniyle iyi degil. Hükümetlerin baskilari nedeniyle sürekli yatirim yapmak için yüksek faizle borçlaniyorlar.

‘10 kat yolcu lazim’

Ancak Yunan Demiryollari bu kötü durumdaki sirketler içinde de bir ‘özel vaka’. John Mourmouris, Yunan Demiryollari’nin basabas noktasina ulasabilmesi için tasidigi yolcu sayisini 10’a katlamasi gerektigini söylüyor. Ancak ülkede karayollarinin gelismisligi, büyük sehirlerin birbirine yakin olmasi ve demiryolu seyahatinin kötü ünü bu hedefe ulasmayi olanaksiz kiliyor.

1997 yilindan buyana yapilan 3.2 milyar dolarlik yatirima ragmen Atina-Selanik hatti disinda tüm demiryolu sebekesi seyahatin çok uzun zaman aldigi bir yamali bohçaya benziyor.

Örnegin Atina’dan Peleponez yarimadasinin kuzeyindeki Diakopto adli tatil kasabasina dört saatten fazla süren bir tren yolculuguyla ulasmak mümkün. Ancak yolculugun ikinci ayagini bir saatlik otobüs yolculugu olusturuyor. Otobüsün genelde de bir saat rötari oluyor. Ayni seyahati otomobille yapmak ise iki saat aliyor.

2 bin 500 isçi çikabilir

Yunanistan Ulastirma Bakanligi yetkilierinden Haris Tsiokas’a göre hükümetin 1000’i zorunlu emeklilik yoluyla, digerlerini de diger kamu kurumlarina aktararak çalisan sayisini 2 bin 500 kisi azaltmasi, zarar eden 35 hatti kapatmasi Yunan Demiryollari’ni yabanci yatirimcilar için cazip hale getirebilir. Ancak o da borçlanma için uluslararasi piyasalara çikmasi mümkün olmayan sirket için zamanin daraldiginin altini çiziyor.

Borç 33.6 milyar dolar

Yunanistan’i kurtaran IMF ve AB’nin israrlari sonucu aralarinda Yunan Demiryollari’nin da bulundugu birçok kamu iktisadi kurulusunda daha seffaf bir muhasebe sistemine geçildi.

Bugüne kadar borçlarinin bir kismini bilanço disina çikartarak durumlarini oldugundan iyi gösteren kamu iktisadi kuruluslarinin bu yükümlülükleri de ülkenin borcu olarak kabul edilmeye baslandi. Analistlere göre kamu iktisadi kuruluslarinin toplam borcu 33.6 milyar dolar.

Ülkeyi zorlayacak

Bu rakamin da bugünkü kamu borcuna eklenmesiyle kamu borçlarinin milli gelire orani 11 puanlik artisla yüzde 131’e ulasacak. Oranin yüzde 131’a ulasmasi da ekonominin daraldigi bir ortamda Yunanistan’in borçlarini ödemede Uluslararasi Para Fonu ve AB kurtarma paketine ragmen zorlanacagi düsüncesini yine gündemin ön siralarina çikartacak.

‘Bu kadar aptal yatirimci bulamayiz’

Eski Ulastirma bakani Kostis Hacidakis reform açiklamalarinin ve yabanci yatirimci arama çalismalaranin Yunan Demiryollari’nin büyük bölümünün vadesi 2014 yilinda dolacak borç yükü düsünüldügünde kozmetik bir çaba oldugunu söylüyor.

Hacidakis “Ben ulastirma bakaniyken Yunan Demiryollari’ni özellestirmeyecegimi söylüyordum. Çünkü bu kadar büyük borcu olan bir sirkete yatirim yapacak kadar aptal bir yatirimci bulamayacagimi biliyordum” dedi. Yunanistan Ulastirma Bakanligi yetkililerinden Haris Tsiokas da ülkede demiryolu sistemini isler halde tutmak için çaba sarfettiklerini belirtiyor.

Yunanistan Battı

Yunanistan Battı

IMF incelemesi var

Haziran’da Yunanistan’da islerin iyi gittigini belirten IMF ve AB yetkilileri sosyal güvenlik sistemi ve saglik harcamalari konusunda uyarida bulunmustu. Ekonomistler bugün baslayacak incelemede Yunan Demiryollari’nda isleri toparlamak için neler yapildiginin da sorulmasi muhtemel olan konular arasinda yer aldigini ifade ediyor.
kaynak:bigpara

Etiketler: Yunanistan Battı

Cevapla

© Altın Altın Çeşitleri Modelleri Altın Fiyatları Altın Piyasası 2017 | Tema: Bu Güzel Altın ve Faiz Sitesi sizleri altın fiyatları hakkında bilgilendirme amaçlı kurulmuştur.Altın Fiyatları konusunda yoruma açıktır.Altın sitesi teşvik amaçlıdır bilgilerin doğruluğu garanti edilemez

Domain RSS Siteyi Takip Et altin modelleri Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde faizaltin.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@faizaltin.com