reklam

Yatırımcının gözü kapatılıyor mu?

Tarih: 30 Kasım 2010Kategori: Faizler ve PiyasalarYorum Yok

Yatırımcının gözü kapatılıyor mu?

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, ekimden itibaren hisse senedi işlemlerinde tarafların gözükmeyeceğini açıkladı. Aracı kurumların yüzde 70’ine yakını bu uygulamanın şeffaflığı yok edeceğini, işlem hacmini azaltacağını düşünüyor. Uygulama için Sermaye Piyasası Kurulu’nun onayı gerekiyor. Aracı kurumlar kaygılarını SPK’ya iletti

‘Küçük yatırımcı mağdur olacak’Kimin alım satım yaptığını seans sırasında öğrenilmesi özellikle günlük işlem yapan yatırımcılar  için önemli. Örneğin, elinde bir hisseyi önemli ölçüde bulunduran bir kurum, bu hissede satışa geçtiğinde işlem yapanlar bunu bilemeyecek. Küçük yatırımcının uygulamayla mağdur olacağı düşünülüyor. Çünkü, büyük yatırımcılar sahip oldukları portföy büyüklükleri nedeniyle özel yatırımcı kategorisinden yararlanarak brokerlarla, dealerlarla doğrudan irtibat halindeler ve işlem yapan tarafları online öğrenebiliyorlar. Ancak küçük yatırımcıların böyle bir imkânı yok. Uygulama başlarsa piyasada işlem yapan büyük yatırımcılar ve küçük yatırımcılar arasında bilgiye erişim açısından bir eşitsizlik doğmuş olacak.

Yatırımcının gözü kapatılıyor mu?

Yatırımcının gözü kapatılıyor mu?

‘Sakıncaları SPK’ya ilettik’
Nevzat Öztangut Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği Başkanı
“Bu karar gündeme gelince, bütün aracı kurumlara bu düzenlemeyle ilgili görüşlerini sorduk. Gelen görüşlerin yüzde 70’i bu uygulamanın sakıncalı olduğunu, yapılmaması gerektiğini, piyasadaki işlem hacmini azaltacağını ve şeffaflığın ortadan kalkacağını dile getirdi. Piyasadaki likiditeyi azaltacak bu uygulamayla, işlemler yatırımcılar tarafından takip edilemeyecek.
Bu görüşleri hem İMKB’ye hem de SPK’ye ilettik. Daha önce SPK, Birliğin görüşünü de sormuştu. Biz hem birliğin hem de sektörün görüşlerini, uygulamaların sakıncalarını SPK’ye göndermiştik. İMKB’nin ve bu kararın uygulanmasını onaylayacak SPK’nın sektörün görüşlerini dikkate alacağını umuyoruz.”

‘Şeffaflığı zedeleyecek’
Zafer Onat Finans Invest Genel Müdürü
“Kimin alım-satım yaptığı yatırımcı için önemli. Çünkü, yatırım kararını etkiliyor. Alım-satım işlemlerinin görülemeyecek olması piyasaların şeffaflığını zedeleyecek. Şeffaflık, bizim borsamızın en vazgeçilmez unsuru olmalı. Öte yandan, işlem hacmi de olumsuz etkilenecek. Çünkü, yatırımcılar alım-satım yapan kurumlara göre yatırımlarına yön verebiliyor. Kurumlar, konuyla ilgili görüşlerini hem SPK hem de İMKB’ye bildiriyor.”

‘Rekabet böyle olmaz’
Alp Tekince Ekinciler Menkul Değerler Genel Müdürü
“İMKB, yurtdışı piyasalardaki işlem hacmini İstanbul’a çekmeye çalışıyor. Ancak, yurtdışı platformların cazibe yaratması sadece şeffaflığın olmamasından kaynaklanmıyor. Örneğin, Londra’da Karanlık Havuzlar (Dark Pools) var. Taraflar işlem yaparken birbirini görmüyor. İMKB, işlemlerin buralara kaydığını düşünüyor. Ancak, bunun için İMKB’deki şeffaflığı azaltmak doğru değil. Sermaye piyasaları şeffaf olmalı. İMKB’nin yurtdışıyla rekabet etmek için işlem hacmini artırması gerekiyor. Bu da şeffaflığı yok ederek değil, açığa satış, ödünç menkul kıymet uygulamalarını esneterek olabilir.”

‘İşlem hacmi etkilenir’
Murat Salar Orion Menkul Değerler Yönetim Kurulu Üyesi
“Bu uygulamayla piyasalar orta ve uzun vadede sağlıklı bir yatırım kitlesine kavuşur. İlk dönemde işlem hacmi bir miktar etkilenir. Ancak, zamanla yatırımcı tabanını genişletecek bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Önemli olan hangi aracı kurumun alım-satım yaptığı değil, hangi hisse senedinin alınıp-satıldığıdır. Bu uygulamayla aracı kurumların isimlerinden yola çıkılarak hisselerde yerliler-yabancılar alıyor-satıyor yorumları yapılıyor. Tahtalardaki spekülasyon önlenecektir.”

Etiketler: gözü kapatılıyor mu?

Cevapla

© Altın Altın Çeşitleri Modelleri Altın Fiyatları Altın Piyasası 2017 | Tema: Bu Güzel Altın ve Faiz Sitesi sizleri altın fiyatları hakkında bilgilendirme amaçlı kurulmuştur.Altın Fiyatları konusunda yoruma açıktır.Altın sitesi teşvik amaçlıdır bilgilerin doğruluğu garanti edilemez

Domain RSS Siteyi Takip Et altin modelleri Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde faizaltin.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@faizaltin.com