reklam

Özince’den yurtdışında banka açma engellerine isyan

Tarih: 18 Aralık 2010Kategori: Faizler ve PiyasalarYorum Yok

Özince’den yurtdışında banka açma engellerine isyan

İş Bankası Genel Müdürü Özince, yurtdışında banka açma girişimlerinde yabancı ülkelerin önlerine çıkardığı engellere karşı isyan etti. Özince “Azerbaycan’da bile bu kadar bekletiliyorsak, mütekabiliyet dahil her türlü unsuru konuşmalıyız” dedi.

Ersin Özince

Ersin Özince

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Türkiye’nin yabancı bankaların gelişi konusunda çok liberal davrandığını ifade ederek “Bizim dost ve kardeş ülke Azerbaycan’da bile bir şube açma konusunda bu kadar beklediğimize bakılırsa, biz demek ki çok liberal ve davetkâr davranmışız. Bu iyi bir şey. Ama burada mütekabiliyet dahil her türlü unsuru dikkate almak lazım” dedi.
Özince, Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda Türkiye’deki banka fiyatlarının satın almalarda herkesi şaşırttığını ancak çevre ülkelerin bazılarında, örneğin Mısır’da defter değeri, piyasa değeri mukayeselerinin Türkiye’yi geçmesine anlam veremediğini belirtti. Özince, “Ülkemizde bugün çok değerli yabancı bankalar var. Bunlar ülkemize çok büyük renk ve serbest piyasa olgunluğu kazandırıyorlar. Fakat bugün Avrupa ve Amerika’da Türk bankalarına aynı hüsnü kabulün gösterildiği kanaatinde hiç değilim. Bilakis, bizim yurtdışındaki bankalarımıza daima yabancı banka muamelesi yapılıyor. Halbuki biz birçok yabancı bankayı bile bağrımıza bastık, kendi bankamızmış gibi hiç ayırt etmeden halkımız kullanıyor” dedi.

Büyüme tahminimiz yüzde 15
Bugün 86. yılını kutlayan İş Bankası’nın 2010 yılında reel anlamda yüzde 15’ler civarında büyüyeceği tahmininde bulunduklarını hatırlatan Özince, bunu gerçekleştirebileceklerinin ilk altı aylık sonuçlara bakıldığında belli olduğunu, ilk altı aylık dönemde aktif büyümenin yüzde 9,5 civarında olduğunu, yıl sonu itibariyle ekonomide ve sektörde büyük aksilikler olmaması halinde yüzde 15’i yakalayabileceklerini, ilk yarıda kredide yüzde 18’lik büyüme kaydedildiğini, mevduatta haziran sonu itibariyle yüzde 11,4’lük bir büyüme kaydettiklerini, özkaynaklarda öngördükleri şekilde yüzde 10 civarında büyümeyi ümit ettiklerini ve şu anda yüzde 6 civarında bir büyümenin söz konusu olduğunu söyledi. Bu yıl ağustos ayına kadar personel alımında planladıklarının çok üstünde 1700 kişinin işe alındığını, ilk 7 ayda ayrılan 500 kişi dikkate alındığında nette personel sayısında 1200 kişilik bir artış olduğunu belirten Özince, yıl sonuna kadar çalışan sayısında net olarak en az 300 kişilik bir artış daha olabileceğini ifade etti.

Beni dipler ilgilendirmiyor
Bankanın toplam şube adedinin 2009 yıl sonunda 1093 olduğunu, bugün ise 1122’ye ulaştığını anlatan Özince Bankamatik adedinde de çok büyük sıçrama yaptıklarını, geçen yıl sonunda 3591 olan rakamın şu anda 3861’e çıktığını anlattı.
Finansal piyasaların balonunun iyice sönmesi gerektiğini ifade eden Özince, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Finansal piyasalar dünya ekonomisine, dünya insanının refahına yararlı şekilde çalışacak kurallara gelmeli ve bunu kabul etmelidir. Israrla bunu kabul edememe, her fırsatta spekülatif çabalarla dünyanın, insanlığın değerleri üzerinde oynama çabaları var. Şu anda da gıda fiyatlarıyla spekülasyonlar olduğu gibi. Bu düşüncede olanlar, bu kafadan vazgeçene kadar gerekli önlemlerin alınması gerektiği düşüncesindeyim. Bunlar bize daha çok dip, çok zirve yaptırır. Bugün bizi ilgilendiren dünya insanının refahı olmalıdır. Beni piyasaların ne olduğu hiç ilgilendirmiyor.”
Ersin Özince, mali kuralın ertelenmesi tartışması ile ilgili olarak ise “Bir de adına ister mali kural, ister IMF kuralları deyin, bizim geleceğe dönük makro ekonomik sonuçlarımızı etkileyecek her türlü politikamız açık, sürprize meydan vermeyecek şekilde belirlenmelidir. Orada da bir çıpa fonksiyonu konmalıdır. Buna mali kural diyebilirsiniz veya IMF ile işbirliği yapabilirsiniz. Ama bunlar Türkiye’nin gelecekteki istikrarı açısından katkı sağlayacak unsurlardır” değerlendirmesinde bulundu.

Sıcak paranın düşmanı değiliz
Göreceli olarak çok iyileşmesine rağmen Türkiye’nin makro ekonomik göstergelerinin halen bazı gerçeklerin sürdürülebilir politikalarla idare edilebileceği konusunda rahatlatıcı olamadığı görüşünü dile getiren Özince, “Örneğin istihdam problemimizi nasıl çözümleyebileceğimiz çok net değil. Üretim ve ihracat politikamızı nasıl başarılı kılacağımız çok net değil. Bugün sıcak para dediğimiz çok kısa vadeli fonlara adeta muhtaç hale geldik. Biz sıcak paranın düşmanı değiliz. Sıcak para da bulunsun, kaynar para da bulunsun, soğuk para da bulunsun” diye konuştu.

Ersin Özince, halkın demokratik tercihleri doğrultusunda oluşacak yönetimlerin hiçbir risk taşıyacağını düşünmediğini belirterek “İşadamları bir tarafta serbest piyasa ekonomisinde serbestliği sonuna kadar savunurken siyasetteki serbestiden mi korkacak? Böyle bir saçmalık olmaz. İster koalisyon, ister azınlık hükümeti olur. Şu anda ben iktisadi açısından Türkiye’nin göreceli bir iyi yönetim dönemi yaşadığını düşünüyorum. Ama bu demek değildir ki bu performansı başkası gösteremez” dedi.

Etiketler: Ersin Özince

Cevapla

© Altın Altın Çeşitleri Modelleri Altın Fiyatları Altın Piyasası 2017 | Tema: Bu Güzel Altın ve Faiz Sitesi sizleri altın fiyatları hakkında bilgilendirme amaçlı kurulmuştur.Altın Fiyatları konusunda yoruma açıktır.Altın sitesi teşvik amaçlıdır bilgilerin doğruluğu garanti edilemez

Domain RSS Siteyi Takip Et altin modelleri Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde faizaltin.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@faizaltin.com