reklam

Otomotivin üç devinde tablolar pembe

Tarih: 20 Aralık 2010Kategori: Faizler ve PiyasalarYorum Yok

Otomotivin üç devinde tablolar pembe

Ekonomik krizin en çok etkilediği sektörlerden olan ve iflas erteleme, işçi çıkarma haberleriyle o dönemde gündeme gelen otomotivde kara bulutlar dağıldı. Yılın ilk yarısı rakamlarını açıklayan halka açık üç otomotiv devi geçen yılın aynı dönemine göre yüksek oranlı kâr ettiklerini belirttiler. TOFAŞ yüzde 90,47 net kâr artışı, Doğuş Otomotiv yüzde 45 satış artışı, Ford yüzde 68,97 oranında konsolide olmayan kâr artışı açıkladı.
TOFAŞ’ın, yılın ilk yarısında konsolide net kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 90,47 oranında artarak, 191 milyon 457 bin lira oldu. TOFAŞ’ın, Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yayımlanan mali tablolarına göre, geçen yılın ilk 6 ayında 100 milyon 518 bin lira olan konsolide net kâr, bu yılın ilk 6 ayında yüzde 90,47 oranında artarak, 191 milyon 457 bin lira olarak gerçekleşti. TOFAŞ’ın, Ara Dönem Faaliyet Raporu’na göre ise, 2010 yılı Türkiye otomotiv pazarının ilk altı aylık sonuçlarının 2009 yılının aynı dönemi ile kıyaslandığında pazarın yaklaşık yüzde 1,8 büyürken, TOFAŞ’ın yurtiçi perakende satışlarının ise yine aynı dönemde 2009 yılı ilk yarısına göre yüzde 3,4 azaldı.

Doğuş’taki stoklar tarihi düşüşte
Doğuş Otomotiv ise yılın ilk yarısında cirosunu yüzde 34 artışla 1.39 milyar liraya yükseltirken, 72.5 milyon lira net kâr açıkladı. Şirket ilk yarıda geçen yıla göre yüzde 45 artışla 36,272 adet satış gerçekleştirirken, toplam pazardan yüzde 12,1 pay aldı. Şirketin yılın ilk yarısında yatırım tutarı ise 10 milyon lira olarak gerçekleşti. Bilaloğlu, otomotiv pazarındaki güçlü talep nedeniyle şirketin elindeki stokların tarihi düşük seviyede olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Şu anki sıkıntımız tedarikte. O yüzden ağustosta toplam pazarın altında büyüme riski var. Bayilerin de 2-4 hafta arasında stokları oluyor. Biz bunu aşmaya çalışıyoruz. İkinci elde de hızlı bir pazar var.”

Ford Otomotiv‘de de rakamlar olumlu tablonun örneklerinden. Şirketin KAP’ta yayımlanan mali tablolarına göre, geçen yılın ilk 6 ayında 116 milyon 178 bin 108 lira olan konsolide olmayan net kâr, bu yılın ilk 6 ayında yüzde 68,97 oranında artarak, 196 milyon 308 bin 147 lira olarak gerçekleşti. Ford Otomotiv’in, Ara Dönem Faaliyet Raporu’na göre ise, ilk altı aylık dönemde iç pazardaki toplam satışlar, 2009 yılının aynı dönemine göre yüzde 3 artarak 288 bin 814 adet olarak gerçekleşti. Ford Otomotiv’in, 2010 Haziran sonu itibarıyla toplam pazardaki payı yüzde 15,3 oldu ve otomotiv pazarındaki liderliği devam etti.

Etiketler:

Cevapla

© Altın Altın Çeşitleri Modelleri Altın Fiyatları Altın Piyasası 2017 | Tema: Bu Güzel Altın ve Faiz Sitesi sizleri altın fiyatları hakkında bilgilendirme amaçlı kurulmuştur.Altın Fiyatları konusunda yoruma açıktır.Altın sitesi teşvik amaçlıdır bilgilerin doğruluğu garanti edilemez

Domain RSS Siteyi Takip Et altin modelleri Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde faizaltin.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@faizaltin.com