reklam

Mücevher Yapımı Mücevher Nasıl Yapılır?

Tarih: 5 Ağustos 2010Kategori: Altın1 Yorum

Mücevher Yapımı  Mücevher Yapılışı Mücevher Yapım aşamları Mücevher Yapımı  Resimli

Metalik Mücevher olan veya olmayan herhangi bir maddeye şekil vermenin değişik yöntemleri vardır. Seçilen madde, yöntemi de belirler.

Mücevher Yapimi

Mücevher Yapimi

Mermer, tahta, avakado, mercan gibi malzemelerden keski kullanarak fazlalıklar alınır.

Mum, kil gibi plastik malzemeler elle yoğrulur. 30’lu yıllarda kilden yapılmış heykeller çok moda idi. Çok parçalı, tebeşirden mamul kalıplara dökülerek şekil verilirdi. Kuruduktan sonra pişirilip, erimiş parafine batırılır ve bakır tozu süspansiyonu ile cilalan irdi. Bu şekilde iletkenlik kazanan yüzeye daha sonra galvaniz uygulanırdı.

Metaller söz konusu olduğunda iki ayrı yöntem vardır. ilkinde erimiş metal, kalıplara dökülüp, mürekkep balığı, sıkıştırma, mum, silikon gibi değişik yöntemler kullanılır. Diğer yöntem, metallere kuvvet uygulandığında uğradıkları plastik şekil değişikliğine (deformasyona) dayanmaktadır.

Metal işlemenin en eski metodu çekiçlemektir. Teknolojinin ilerlemesi ile el ile yapılan çekiçlemenin yerini makinalarla yapılan presleme almıştır. Isıtıldıklarında erime noktasından önce , uzun bir plastik bölgesi bulunan tüm metaller sıcak olarak çekiçlenebilir. Platin, özellikle beyaz akkor renginde iken kolayca işlenebilir.

Demir 800 ila 1200°C arasında içerdiği karbon oranma göre işlenebilir. Çelikler düşük ysylarda kyrylgan olabilmektedir.

Sıcaklığın önemi, cam örneği ile verilebilir. Kırmızı renkli cam kırılganlığını kaybeder ve şekil verilebilir hale gelir. Bakır sıcakken kırılgan olduşundan, soğukken dövülür. Ancak 950°C civarında çekişlenebilir. Bazı metaller direkt olarak katı halden sıvı hale geçerler. Aliminyum ve bazı hafif alaşımlar hem sıcak, hem soğuk işlenebilmektedir.

Malzeme hem sıcak hem soğuk işlenebildiğinde, özel hallerde bunlardan birisi tercih edilmektedir. Seçim, şekil, kalınlık vb. gibi unsurlara bağlıdır. Çekiçlemede, vazgeçilmez unsur örstür. işlenecek malzemeden en az yüz kat daha ağır olmalıdır. Titreşimleri ve dolyısıyla gürültüyü azaltmak için ahğap bir tabanın kullanılması gerekmektedir. Elde edilecek ürün, saf metalden de olsa; taş, inci, mercan, fildişi, deniz kabuğu, kaplama vb. maddelerle karışıkta olsa, kuyumcu metalden veya alaşımdan işe başlar. Önce metal isekeleti oluşturmakta, nihai üründe, yüzde olarak çok ya da az olabilmektedir.

ilk kuyumcuların elinde, metallerin doğada bulanan hali mevcuttu. Günümüzde rafine edilmiş ve değişik şekillerde dökülmüş külçelerden işe bağlanır. Bu külçeler, nihai ürüne ulaşmayı sağlayacak yarı mamullerin, elde veya makinede işlenmesini sağlar. ilk yarı mamuller, hadde veya profil tezgahlarynda elde edilip, daha sonra değişik şekillere sokulmaktadır.

Yıllar geçtikçe kuyumcunun atelyesi sürekli gelişme göstermiştir. Günümüzde de bu gelişim sürmektedir. Bilimsel ve teknolojik gelişmeler, toplumun ve geleneklerinin değişimi bu gelişmeyi sağlamaktadır. Sonuç itibari ile, yan sanayiler doğmuştur.

Örnek olarak, eskiden kuyumcular kendi aletlerini imal ederken şimdi bu aletler uzmanlaşmış kuruluşlarca üretilmektedir.

Kuyumcu, ayrıca metalleri rafine etmesini, alaşımlarını hazırlamasını, kaynak lehimlerinin oluşturulmasını bilmek zorundaydı. Günümüzde bütün bu fazladan işler, uzmanlaşmış kuruluşlarca yerine getirilmektedir.

Ancak bazı işlemler sadece elde ve babadan kalma aletlerle yapılabilmektedir. Günümüz kuyumculuğunun özelliği olan seri üretim, sanatçı kuyumcuların sayısını bir hayli azaltmıştır.

Gümüşçülükte kullanılan pekçok ayrıntı, halen kalıplara erimiş metal dökmek suretiyle elde edilmektedir. Bunlar daha sonra bir araya getirilip nihai ürün oluşturulur. Bazı ürünlerde, sadece eritme yeterli olabilmektedir. Eritme yolu ile elde edilen ve yüzeyleri her zaman az ya da çok pürüzlü olan nesnelere göre, mekanik işlemeden geçmiş nesnelerin mukavemeti daha fazla olmaktadır. Mukavemet aynı olduğunda, ağırlık, dolayısıyla maliyet avantajı sağlanmaktadır. Rötuşlar daha kolay ve az olup, yontulacak malzeme miktarı da düşüktür.

Bilimsel metod ile çalışan kişi, elde etmiş olduğu bir sonucu, tekrar nasıl elde edeceğini bilir. Yani ortamy tekrar sağlayabilir.

Mücevher Yapılışı Mücevher Yapılışı nasıl olur Mücevher Yapılışı

Etiketler: Mücevher Yapımı Mücevher yapılışı

1 Yorum - Yorum Yaz

 1. baranico
  Ağu 13, 2013 @ 21:18:31

  Ben bir çeşit cihaz geliştirmeye çalışıyorum size bu iş için makine gerekiyormu öncelikle onu öğrenmek istiyorum .
  eğer üzerinde çalışacağım bu proje sizlerede hitap edecekse bu benim için dahada farklı bir buluş olup ve farklı yönlerdeki meslek dallarınada faydalı olabileceğini düşünüyorum bu tür çalışma açısından yani parça işleme yada kesim felan hertürlü iş desteğide çıkabilir
  kolay gelsin

  Cevapla

Cevapla

© Altın Altın Çeşitleri Modelleri Altın Fiyatları Altın Piyasası 2017 | Tema: Bu Güzel Altın ve Faiz Sitesi sizleri altın fiyatları hakkında bilgilendirme amaçlı kurulmuştur.Altın Fiyatları konusunda yoruma açıktır.Altın sitesi teşvik amaçlıdır bilgilerin doğruluğu garanti edilemez

Domain RSS Siteyi Takip Et altin modelleri Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde faizaltin.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@faizaltin.com