reklam

Metallerin Oksitlenmesi

Tarih: 9 Ağustos 2010Kategori: Altın BilgileriYorum Yok

Metallerin Oksitlenmesi

Bir metalden türeyen ve metalinkinden farklı bir renge sahip türevlere oksit denir. Başka bir deyişle gümüş, bakır ve pirincin üzerinde oluşan renkli katmanlar oksittir. Kimyagerler için oksit bir metalin veya herhangi bir kimyasal elementin oksijen ile reaksiyonu sonucu oluşturduğu gaz, sıvı veya katı haldeki maddedir. Su, hidrojen oksittir; nitekim oksidik alev ile oksijen ile hidrojenin rakılmasından elde edilen buhardır.

Metallerin Oksitlenmesi

Metallerin Oksitlenmesi

Değersiz ve adi metallerin hava ile ve özellikle sıcak halde iken dioksit oluşturma özellikleri vardır. Bu oksitler ısıtıldığında bile eski haline geri dönmemekte, değişime uğramadan erimektedir. Kuyumculukta bağlayıcı vazifesi gören metal oksitlerin erime sıcaklıkları:

Metal Oksiti Erime Sıcaklığı °C
Bakır oksit 1325°C
Çinko oksit 1800 °C
Kadmiyum oksit 900 °C’den sonra
Nikel oksit 1990 “C

Asil olmayan diğer metaller:
Demir oksit 1565 °C
Kurşun oksit 888 °C
Kalay oksit 1127°C

Erime esnasında oluşan oksitler erimiş metali örtmekte ve matlaştırmaktadır. Bu nedenle oksitleri çözecek maddeler kullanılır. Değerli maddelerde tersi meydana gelmektedir. Oksitler sadece düşük sıcaklıklarda dengelidirler. Isıtıldıklarında değerli metali açığa çıkarırlar.

Metal Oksit Erime Sıcaklığı °C
Altın oksit 250 °C
Gümüş oksit 300 °C
iridyum oksit 400 °C
Platin oksit 550 °C
Paladyum oksit 750 °C

 

Metallerin Oksitlenmesi
Metallerin Oksitlenmesi nasıldır
Metallerin Oksitlenmesi nedir

Etiketler: Metallerin Oksitlenmesi

Cevapla

© Altın Altın Çeşitleri Modelleri Altın Fiyatları Altın Piyasası 2017 | Tema: Bu Güzel Altın ve Faiz Sitesi sizleri altın fiyatları hakkında bilgilendirme amaçlı kurulmuştur.Altın Fiyatları konusunda yoruma açıktır.Altın sitesi teşvik amaçlıdır bilgilerin doğruluğu garanti edilemez

Domain RSS Siteyi Takip Et altin modelleri Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde faizaltin.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@faizaltin.com