reklam

Merkez Bankası

Tarih: 8 Ekim 2010Kategori: Faizler ve PiyasalarYorum Yok

Merkez Bankası

Merkez Bankası Poker’i

Ana konum olan BoJ, Fed ve ECB’ye geçmeden önce, piyasalar hakkında kısa birkaç görüş:

* İMKB-100 60 bin direncinde aşırı zorlanıyor. Sorun yabancılar için piyasada satın alınacak hisse senedi miktarının çok azalması veya Ramazan olabilir. En düşük ve korkutucu ihtimal ise referandum ve erken seçim riski almak istemeyen yerlilerin yabancılara satması. Gerekçesi ne olursa olsun, gördüğüm şu: ŞU ANDA EN MAKUL KÜRESEL SENARYODA EĞER halkoylamasında HAYIR çıkarsa, İMKB yılın geri kalan kısmını yatay ya da satıcılı geçirebilir.

* TL’nin aşırı değerli olduğu artık gittikçe daha sıklıkla gündeme getiriliyor. TİM çok rahatsız. TCMB daha fazla döviz alabilir, doğrudan müdahele gelebilir.

* DİBS’lerin dün yapılan elektrik dağıtım ihalelerinden sonra yeniden %8 bileşik sınırına doğru hareketlenmesi gerekir, çünkü bütçe gelirleri artacak. Ama, yerliler artık daha fazla DİBS riski taşımak istemiyor. Bence yoğun bir yabancı alım dalgası hala mümkün, ama hükümetin 2011 bütçesi, TCMB’nin de TL’nin değerine müdahele etmeyeceğine güvence vermesi lazım.

Şimdi gelelim BoJ, Fed ve ECB arasında oynanmaya başlayan pokere. Üç MB’nın da ilk önceliği ekonomisini diri tutmak. BoJ ve ECB açısından yerel para birimleri aşırı değerli ve şu anda bütçe harcamaları yoluyla ekonomiye destek vermek politik olarak güç. Yen ve Euro’nun bir miktar değer kaybetmesini sağlamak büyümeyi güvenceye alır, ama NASIL? ABD açısından doların değeri pek önemli değil, ama ekonomide yavaşlamadan endişe yüksek.

Merkez Bankası

Merkez Bankası

EĞER, bu akşam Fed yeni parasal genişleme önlemi alırsa, BoJ ve ECB çok rahatsız olacak. Çünkü ABD’de yeni parasal genişleme, yen ve Euro’nun dolara karşı değer kazanması anlamına gelir. Bu nedenle BoJ bu sabah PPK toplantısında pas geçerek topu Fed’e attı. ECB de sırasını bekliyor.

Özetle, bu akşam hem borsalar hem de kurlar açısından ÇOK KRİTİK bir gece. Peki Fed ne yapacak? Bence hiçbir şey yapmayacak. Açıklama rutin formatından sapmaz. Bernanke’nin Kasım ara seçimleri sonuçlarını görmeden olası bir resesyona karşı elindeki sınırlı cephaneyi harcayacağını sanmıyorum. Bu senaryoda, ekonomik veriler Ağustos’un kaderini belirler. Piyasalar kötü verilere karşı aşırı hassas konuma gelir.

EĞER Fed (örneğin) yeni DİBS alımına geçeceğini beyan ederse:

* Dolar Euro ve yen’e karşı değer kaybeder.

* Altın 1.220 dolar/onsa çıkabilir.

* BoJ yen satar dolar alır.

* ECB bekler, ama Maliye Bakanları Euro’nun gereksiz değer kazanmasından hoşlanmadıklarını ima edebilir.

* GOP ve junk tahvillerde yeni alım dalgası başlayabilir, çünkü likidite artacak. Hele yen likiditesi artarsa, carry trade’e gün doğacak.

AMA, orta vadede güçlü Euro ve yen, bu iki ekonomi, için idam fermanı. Bir iki hafta içinde yatırımcılar ABD ekonomisindeki yavaşlamanın Fed’i dahi korkutacak boyutta olduğunu anlayıp, satışa geçerler.

Etiketler: Merkez Bankası

Cevapla

© Altın Altın Çeşitleri Modelleri Altın Fiyatları Altın Piyasası 2017 | Tema: Bu Güzel Altın ve Faiz Sitesi sizleri altın fiyatları hakkında bilgilendirme amaçlı kurulmuştur.Altın Fiyatları konusunda yoruma açıktır.Altın sitesi teşvik amaçlıdır bilgilerin doğruluğu garanti edilemez

Domain RSS Siteyi Takip Et altin modelleri Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde faizaltin.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@faizaltin.com