reklam

Kuyumculukta sıcaklık

Tarih: 8 Eylül 2010Kategori: Altın BilgileriYorum Yok

Kuyumculukta sıcaklık termometre ve pirometrelerle ölçülür. Sıcaklık için başlıca iki Termometre vardır: yüzlük ve yüz seksenlik. İkisi arasındaki fark temel termik aralık denilen ve buzun erime noktası ile suyun kaynama noktasını içeren aralığın yüz veya yüz seksen eşit aralığa bölünmesinden kaynaklanmaktadır.

Kuyumculukta sıcaklık

Kuyumculukta sıcaklık

Gabriele Daniel Fahrenheit ( meteorolojik araçlar imalatçısı ingiliz fizikçi) 1724 yılında Latince yayınladığı anılarında civa kullanılarak termometre yapımının genel hatlarını anlatmıştır. “0” noktası olarak bir kar-amonyak tuzu karışımını, ara nokta olarak insan sıcaklığını, 212 noktası olarak da kaynayan su buharı sıcaklığını almıştır. Bu Termometrede eriyen buz sıcaklığı 32 olup, 212’ye 180 derece vardır. Bu Termometre ingiltere, A.B.D., Kanada ve Hollanda’da halen kullanılmaktadır, iki termometre arasındaki farkı belirginleştirmek için ilkine F harfi eklenmektedir. 1742 yılında isveçli astronom Andrea Celcius tanımlamış olup, bu nedenle C veya Celcius kullanılmaktadır. Bu sıcaklığa 273,03 eklendiğinde Celcius’tan Kelvin ölçeğine geçilmektedir. Kelvin ölçeği mutlak sıfır denilen sıfır derecesinden başlar.

Termometreler
Termometrelerin çalışması nesnelerin sıcaklık artışı sonucunda hacimlerinin büyümesi prensibine dayanmaktadır.

Sıvı olanları özellikle cıva içerirler. Düşük sıcaklıklarda alkol veya renklendirilmiş eter kullanılır; nitekim alkol yavaşça genleşir.

Termometreler en düşük ve en yüksek olarak ikiye ayrılmıştır. En yüksek olanlar tıpta vücut ısısını ölçmekte kullanılır. Alt kısımda bulunan hazne ısındıkça cıvayı yükseltir, ancak inmesine engel olur. Cıva sütununu indirmek için termometreyi sallamak gerekir. En düşük olanlar meteoroloji istasyonlarında gecenin en düşük sıcaklığını ölçmek için kullanılır.

Metalik termometreler gittikçe yaygınlaşmaktadır. Cam olanlar gibi kırılgan olmayıp, kuyumculukta modellerin imalinde mum enjektöründe kullanılırlar. Bu termometre türü cıvalı olabildiği gibi iki farklı metalden de yararlanabilir. Bunlara çift metalli termometreler denir ve içerdikleri metallere göre kullanılacakları sıcaklıklar farklıdır. Genelde bir tanesi (dışta olan, yani daha çok genleşen) pirinç, diğeri ise invar denilen %36’lık nikel-demir alaşımıdır, invar İngilizce “değişmez” kelimesinin kısaltılmış hali olup bu metal belli bir sıcaklık aralığında ışıdıkça genleşmez.

Pirometreler
Yüksek sıcaklıklarda kullanılan termometrelere pirometre denir ve bunlar kuyumculuğu yakından ilgilendirir. Adlarını Yunanca ateş demek olan “piros” kelimesinden almaktadırlar. En çok kullanılanları termoelektrik çiftli olanlardır; aynı zamanda pilli veya termoelektrik penseli de denmektedir.

Eğer bir ucundan kaynak yapılmış iki ayrı iletken aynı sıcaklıkta değillerse aralarında bir elektrik potansiyel farkı oluşmakta, bunun sonucunda termoelektrik bir akım meydana gelmektedir.
Elektrik farkının ölçülmesinden kaynak noktasındaki sıcaklık bulunabilir.

Bu gibi bir pirometrenin imali için dereceli bir milivoltmetre ile bir çift termo eleman gerekmektedir. Kullanılacak metal çiftinin seçiminde, alaşımların onu teşkil eden ana elementlerden farklı davranması olayından faydalanılabilir. Platin, platin-radyum çifti 1300 ila 1600C arası, iridyum, iridyum-ruteniyum çifti 2000C a kadar, demir-konstatan 500C’a kadar, nikel, nikel-krom 900 ila 1200 arası, nikel-krom-konstatan 600C”a kadar olan sıcaklıkları ölçebilmektedir.

Pek çok avantajı vardır: Yüksek hassasiyet, sağlamlık, kırılmazlık, okumayı sıcak bölgeden başka bir yerde yapabilme.

Ölçmede kullanılan elektrik cihazının milivolt mertebesinde sıhhatli okuma yapabilmesi gerekmektedir.

Diğer pirometre çeşitleri şunlardır: optik, seger konisi, kor telli.

Piroskop veya Seger Konisi
Alman Kimyager Hermann Seger tarafından imal edilmiştir. Üçgen tabanlı kesik piramitlerden oluşur. 59 parçadan oluşan bir seri olup, içerdiği değişik silikatlar sayesinde her biri değişik sıcaklıklarda yumuşamaktadır. 22’den 26’ya 600ila 1530C, 26’dan 42’ye kadar olanlar ise 1580 ila 2000C arasındaki sıcaklıkları ölçmek için kullanılırlar.

Seger konileri üst uçları kıvrılıncaya kadar yavaş bir şekilde yumuşarlar. Kuyumculukla pek ilişkisi bulunmadığı düşünülse de bir fırının her yerinde erişilen sıcaklıkların ölçülmesinde kullanılır.

Nesnelerden Sıcaklığı Bildiren Işınlar Yayılır
Sıcak bir nesne göze görünmeyen ancak fotoğraf ile algılanabilen enfraruj ışınlar yayar. Sıcaklık arttıkça ışınların kalitesi değişir, taki 520C’de görünür kırmızı bir ışığa dönüşünceye kadar. Eğer sıcaklık artarsa, kırmızı ışığın yoğunluğu artar ve turuncu belirir. Daha sonra sarı meydana gelir. 1200C’de ışık tüm renkleri içerir. Yayılan ışınları toplayarak ve inceleyerek sıcaklığın ölçülmesi mümkündür.

Bu yöntem sayesinde uzaktaki nesnelerin sıcaklıkları da belirlenebilmekte olup, kuyumculukta son zamanlarda optik pirometreler yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu aygıtlar erimiş olan bir metalin yaydığı ışınlardan sıcaklığını tesbit etmektedir. Yöntemin ilerlemesi ile eritme işlemi daha da kaliteli bir hal alacaktır.

Sıcaklığın Ayarlanması
Isıtmayı sağlayan modern teçhizatlar (ölçme yapanlar dahil) sıcaklığı da ayarlamakta, kullanıcının bu konuda daha az dikkatli olmasını sağlamaktadır.
Özellikle elektrik enerjisi kullanıldığında ayarlama kolaylaşmakta çünkü ayar, basit bir düğme ile yapılmaktadır.

Sıcaklık ayarlayıcılarına termostat adı verilir. Cıvalı ya da çift metalli olabilirler; başka bir deyişle bu aygıtlar belli bir sıcaklığa erişildiğinde elektrik akımını kapatan termostatlardır; öte yandan sıcaklık azaldığında devreyi tekrar kapamaktadırlar.

Jelrus teçhizatlarında kullanılan çift metalli termostat hakkında bazı hususları hatırlatmakta fayda vardır.

Metal bir levhanın ucunda bir elektrik bağlantısı, çift metalli levhanın ucunda diğer bağlantı bulunmaktadır. Isındıkça çift metalli levha uzaklaşmaya ve akımı kesmeye çalışmaktadır. Soğuyunca tekrar akım geçişini sağlamaktadır. Eksantriğin konumu istenilen sıcaklığa göre ayarlanmaktadır. Nitekim eksantriği ayarlayan düğmenin dereceli bir göstergesi bulunmaktadır. Şekillerde çalışma prensibi yer almaktadır, a’ şeklinde ayarlanmış sıcaklık daha yüksektir.

Kuyumculukta sıcaklık
Kuyumculukta sıcaklık ne kadardır
Kuyumculukta sıcaklık nasıldır
Altında sıcaklık
Altının Erimesi

Etiketler: Altında sıcaklık

Cevapla

© Altın Altın Çeşitleri Modelleri Altın Fiyatları Altın Piyasası 2017 | Tema: Bu Güzel Altın ve Faiz Sitesi sizleri altın fiyatları hakkında bilgilendirme amaçlı kurulmuştur.Altın Fiyatları konusunda yoruma açıktır.Altın sitesi teşvik amaçlıdır bilgilerin doğruluğu garanti edilemez

Domain RSS Siteyi Takip Et altin modelleri Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde faizaltin.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@faizaltin.com