reklam

İrlanda’nın düşen notu panik yarattı, İMKB satışa direnemedi

Tarih: 19 Aralık 2010Kategori: Faizler ve PiyasalarYorum Yok

İrlanda’nın düşen notu panik yarattı, İMKB satışa direnemedi

İki yıldır bağlı olduğu likidite serumu yavaş yavaş geri çekilince yeniden tehlike sinyalleri vermeye başlayan küresel ekonomiye ilişkin kaygılar piyasalarda beklenen düzeltmeyi başlattı. ABD’de önceki gün açıklanan ve yüzde 27,2 düşüşle beklentilerden daha da kötü gelen ABD temmuz ayı ikinci el ev satışı verileri hayalleri yıktı. Dow Jones endeksi altı haftanın dibine indi. Emlak sektörü kaygılarına son olarak dün yeni konut satışı verileri de eklendi. ABD’de temmuz satışları yüzde 12,4 gerileyerek 276 bine düştü ve tarihi dibini gördü. Öte yandan, Japon ihracatçıları huzursuz etmeye başlayan pahalı yene rağmen Japonya’nın temmuz ayı ihracatı yüzde 23,5 artış kaydetti. Ancak ne iyi ihracat rakamları ne de Japonya’nın yene müdahale ihtimalinin artması Asya piyasalarını, kötü ABD emlak verilerini fiyatlamaktan alıkoyamadı. Küresel yatırımcı, ekonomi kurmaylarından birbiri ardına gelen ikinci dip uyarılarını da dikkate alarak ikinci gününde de satışa gitti. Asya borsaları yüzde 1 civarında kan kaybederken, Nikkei son 16 ayın en düşük seviyesine geriledi. Yen önceki gün dolar karşısında 84.48 seviyesi ile çıktığı 15 yılın zirvesinden geri döndü ve 84,40’a kadar toparlandı. İlerleyen saatlerde Avrupa’nın en yaş tahtaları arasında görülen İrlanda’nın kredi notuna gelen darbe yatırımcıda yeni bir panik dalgasına daha yol açtı. Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, İrlanda’nın uzun vadeli tahvil notunu bankacılık sektörünü kurtarmak için altına girdiği yüklü maliyetleri sebep göstererek bir not indirdi ve AA-‘ye çekti. İrlanda’nın mali açığındaki deliği kapatmazsa “İkinci Yunanistan” olacağı kaygıları da ortaya çıkınca Avrupa borsalarındaki düşüş devam etti.

İrlanda'nın düşen notu panik yarattı, İMKB satışa direnemedi

İrlanda'nın düşen notu panik yarattı, İMKB satışa direnemedi

Şişecam ve Özince etkisi kısa sürdü
Asya’dan Avrupa’ya kadar tüm piyasalarda yaşanan kan kayıplarına rağmen İMKB iki gündür bana mısın demiyor. Güne İrlanda merkezli kaygılarla yatay seyirde başlayan İMKB, dün Şişecam’ın iyi kâr rakamları ile satışlara direndi. Yapılan açıklamaya göre Şişecam’ın ikinci çeyrek kârı üçe katlanarak 135 milyon liraya çıktı. İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince’nin her yıl grup olarak 1 milyar TL’lik yatırım bütçesine sahip oldukları yönündeki açıklamaları ile Ekonomi Bakanı Ali Babacan’ın mali disipline destek çıkan sözleri de İMKB’deki yatay seyrin ilerleyen saatlerde alıma dönmesini sağladı. Merkez Bankası ise 1 milyar TL’lik repo ihalesine çıktı. Ancak olumlu hava kısa sürdü, İMKB de küresel satış rüzgârına kapıldı, İMKB 100 endeksi yüzde 0,58 düşüş ile 58.285 puana geriledi.
Öte yandan dış piyasalarda Türkiye’ye ilişkin kaygılar yine de artıyor. ABD’li ekonomist Nouriel Roubini’ye ait araştırma şirketinin son raporunda Türkiye artan cari açık sorunu ile karşı karşıya olduğu vurgulandı. Raporda reformlara gidilmedikçe cari açığın daralmayacağına dikkat çekilirken bunun önümüzdeki dönemde Türkiye’nin daha fazla yabancı sermaye çekme ihtiyacı duyacağı anlamına geleceğine dikkat çekildi.

Etiketler: İMKB satışa direnemedi

Cevapla

© Altın Altın Çeşitleri Modelleri Altın Fiyatları Altın Piyasası 2017 | Tema: Bu Güzel Altın ve Faiz Sitesi sizleri altın fiyatları hakkında bilgilendirme amaçlı kurulmuştur.Altın Fiyatları konusunda yoruma açıktır.Altın sitesi teşvik amaçlıdır bilgilerin doğruluğu garanti edilemez

Domain RSS Siteyi Takip Et altin modelleri Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde faizaltin.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@faizaltin.com