reklam

İMKB

Tarih: 18 Eylül 2010Kategori: Faizler ve PiyasalarYorum Yok

İMKB

Borsa neden yükseldi sorusunu dışarıdan yorumlayanlar sonuca ulaşamıyor ve yabancı oyunu veya bazı yerlilerin oyunu ya da birkaç endeks hissesi ile oluyor gibi sonuçlara varıyorlar.

İMKB

İMKB

Oysa dışarıdaki sarsıntıya rağmen İMKB’nin daha dingin hareketlerinin özellikle haziran itibarıyla başlamasının iyi irdelenmesi durumunda şu sübjektif sonuçlara ulaşıyorum.

a) ABD ve AB’de, yani krizin odaklarında önemli yasalar çıkartıldı ve özellikle bankalar zapt-ı rapt altına alındı. En son açıklanan stres testleri de felaket senaryolarını yok etti.

b) Çin’in Yüen’i dolar karşısında değerli tutmasından vazgeçmesi ve ihtiyacı olan her türlü hammadde ve emtiayı stoklaması emtia fiyatlarını düşürdü ve yeterli alım nedeniyle BDİ de düşük seviyelerde durmakta ancak, kış aylarında tekrar üretim ve tüketimin artmasıyla BDİ’de hareketlenme yaşanabilir.

c) Hedge Fonlara birçok ülke kısıtlama getirdi. Bu nedenle bizim gibi GOP’lara normal fonlar dışında Hedge Fonların daha fazla giriş yapması beklenmekte.

d) Yabancıların, İMKB hisselerindeki ağırlığının yüzde 60 ile bankalarda olması ve bankaların bu yılda da (azalarak da olsa) karlılıklarının sürme beklentisi endeksleri yükseltmekte. (gelen yabancı alımlarıyla)

e) En önemlisi, artık enflasyona göre uzun süre düşük kalacak faiz oranlarının büyük ve küçük montanlı tasarrufların yönünü değiştirmeye başlaması da dikkat çekmekte. Tasarrufların önemli kısmının vakıf, şirket, dernek gibi büyük montanlı olanlarla beraber 1-3 milyon lira ve fazlası mev. sahiplerinin de portföy yönetim şirketlerine kaymaları dikkat çekiyor.

Mayıs başı itibarıyla portföy yönetim şirketlerinin yönetmekte oldukları 789 kişi ve 132 kurumun kurumsal ve bireysel portföylerinin kriz öncesi döneme göre iki misli arttığı da bunu yansıtmakta. Bu tutarın 4 milyar liraya yükselmesi (kurumsallarda yüzde 92 oldu) mayıs ilk haftasında dikkat çekmekte. Süreç içinde bu tutarların artışının borsa içerikli fonlardan İMKB’ye alım geleceğine karine olmakta.

f) İMKB 2007 yılındaki 58 binli seviyeleri hala çok aşmış değildir. Global kriz ortamından epeyce uzaklaşılmasına rağmen 3 yıldır hala aynı seviyelerdeki borsanın 2011’de gidecek daha çok yeri olduğu tüm dış ve iç analistlerce saptanmakta. (eğer kriz odağı ab ve ABD’de çok sayıda önlem alınmasaydı benim görüşüm olumsuz olabilirdi)

g) Referandum ve seneye seçim sonuçları alınmasıyla (her halükarda) 2011 içinde İMKB’nin 80 bin endeks üzerine gidebileceği sübjektif öngörümdür. (bu günden görülemeyen başkaca riskler olmayacak ise yani şartlı/statik öngörümdür.)

h) Mali Kural çıkartılmadan, özellikle emeklilerin beklediği ve yerel mahkemenin bu hakkı onayladığı intibak yasası çıkartılırsa piyasalarda nakdin dönüşü hızlanacağından daha iyi tüketim ve üretim iç pazar canlanması yaşanabilir beklentisi Ekim ayındaki son mahkeme kararıyla kesinleşeceğinden, hükümetin nihai kararı da etkili olabilir piyasalarda. (hele seçim de yaklaşmaktaysa !)

i) Templeton’da milyarlarca dolarlık varlık yöneten Mark Mobius, (bizde de 20 hisse senedinde 1 milyar dolarlık yatırımı vardır) AB’deki krizden korkan yatırımcılara mayıs ayında gelişmekte olan ülke piyasalarındaki hisse ve varlıkların güvenli yatırım olduğunu söyleyerek GOP’ın daha düşük borç/GSYH oranı var ve yüksek döviz rezervleriyle, gelişmiş piyasalardan daha iyi yönetilen bankalara sahipler şeklinde vurgulamalar yapması İMKB için de bir referans olmuş gibidir.

ı) Sonuç; Yabancı alımları sürmekte, gelişen iç ve dış piyasa koşullarıyla hareketleri daha dinginleşen ve yeni alınan SPK kararlarıyla da iç ve dış yatırımcılara daha güven vermesi beklenen İMKB’de, ara realizasyonlara da dikkat edilerek uzun vadeli portföy taşımak, faiz, döviz veya daha başka araçlardan daha iyi getiri getirecek gibi durmaktadır. (gelecek bir yıl için öngörümdür)

Nehir ER
Mali Analist

Etiketler: İMKB

Cevapla

© Altın Altın Çeşitleri Modelleri Altın Fiyatları Altın Piyasası 2017 | Tema: Bu Güzel Altın ve Faiz Sitesi sizleri altın fiyatları hakkında bilgilendirme amaçlı kurulmuştur.Altın Fiyatları konusunda yoruma açıktır.Altın sitesi teşvik amaçlıdır bilgilerin doğruluğu garanti edilemez

Domain RSS Siteyi Takip Et altin modelleri Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde faizaltin.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@faizaltin.com