reklam

Futbol borsada da kazandırıyor

Tarih: 17 Aralık 2010Kategori: Faizler ve PiyasalarYorum Yok

Futbol borsada da kazandırıyor

Borsada parasını spor hisselerinde değerlendiren yatırımcı kazanıyor. Yılbaşında 4 büyük kulübün hisselerinden oluşan Spor Endeksi’ne 100 lira koyan bir yatırımcının parası bugün itibariyle 142 lira oldu. Aynı dönemde 100 lira İMKB 100 endeksinde 111 lira, Bankacılık Endeksinde 114 lira oldu. Gıda, içki ve tütün sektörü şirketlerinden oluşan endeksin getirisi ise yüzde 27 oldu ve bu endekse yatırılan 100 lira 127 liraya yükseldi.

Futbol borsada da kazandırıyor

Futbol borsada da kazandırıyor

Liglerin başlamasıyla yeniden start alan futbol heyecanı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)’de de başka bir yönüyle yaşanıyor. Hisseleri İMKB’de işlem gören Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor şirketlerinin bileşiminden oluşan İMKB Spor Endeksi son iki yıldaki yüksek getirisiyle dikkat çekiyor. Bankacılık sektörünün yüksek işlem hacmi ve primleriyle çıkış trendi yakalayan İMKB’de Spor Endeksi de kârlı bir yatırım alanı olarak dikkat çekiyor.
Son günlerde özellikle Beşiktaş ve Trabzonspor hisselerinde görülen sert yükselişlerle dikkat çeken kulüp şirketleri, sportif başarıların yanı sıra transfer dönemlerindeki “performanslarıyla” da fiyatlanıyor. Geçtiğimiz flaş transferlerle adından söz ettiren Galatasaray’ın hisselerinde 2009 yazında yaşanan verimlilik bu yıl Beşiktaş tarafından tekrar ediliyor. Ağustos ayında sert yükselişler sergileyen Beşiktaş hisselerinin 11-23 Ağustos arasındaki getirisi yüzde 64’e kadar çıkmıştı.
Beşiktaş’a başarılı sonuçlar alan Trabzonspor hisseleri ile şirket birleşmelerini tamamlayarak gelirleri içerde tutma konusunda önemli bir ayakbağından kurtulan Galatasaray Sportif AŞ hisselerinin performansı da eklenince ‘spor endeksi’ bu yazın en kazançlı endekselerinden biri oldu.
Fenerbahçe hisseleri ise nisandaki hızlı yükselişin ardından mayıs ayında yaşanan sert düşüşlere rağmen yılbaşından bu yana kaybettiren tek sportif hisse oldu. Fenerbahçe hisseleri yılbaşındaki değeriyle bugünkü değer arasında bir kıyaslama yapıldığında yaklaşık yüzde 8 oranında geriledi.

Yabancı ilgisi de yoğun

Spor kulüplerinin hisselerine yabancı yatırımcıların ilgisi de dikkat çekiyor. Yabancı yatırımcılar Temmuz ayında Spor Hizmetleri sektöründe 987,937 dolar alım, 0 dolar satım gerçekleştirdiler. Böylece ay sonu itibariyle yabancı yatırımcılar Borsa’da 987,937 dolarlık net alım gerçekleştirmiş oldular. Geçen yılın Temmuz ayında yabancılar Spor Hizmetleri sektöründe 1,769,995 dolar alım, 9,995,687 dolar satım gerçekleştirip, 8,225,692 dolarlık net satım gerçekleştirmişlerdi.

Etiketler:

Cevapla

© Altın Altın Çeşitleri Modelleri Altın Fiyatları Altın Piyasası 2017 | Tema: Bu Güzel Altın ve Faiz Sitesi sizleri altın fiyatları hakkında bilgilendirme amaçlı kurulmuştur.Altın Fiyatları konusunda yoruma açıktır.Altın sitesi teşvik amaçlıdır bilgilerin doğruluğu garanti edilemez

Domain RSS Siteyi Takip Et altin modelleri Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde faizaltin.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@faizaltin.com