reklam

Elmas-Elmas Özellikleri

Tarih: 2 Eylül 2010Kategori: AlyansYorum Yok

Elmas-Elmas Özellikleri     Elmas Çeşitleri  Elmas Nasıldır

Elmas kelimesi, ilk etapta arzu ve efsane dolu bir dünyayı ifade eder. Ondan sonra aklımıza üstün özellikleri ve teknik alandaki kullanımı gelir.
Geçen yüzyılın ortasına kadar elmasın camın kesimi veya kendi kendini işlemesi dışında diğer sanayi dallarında kullanıldığına dair bir kanıt yoktur. Üstün özellikli bir madde olup, bütün bu özelliklerin tek bir maddede toplanmış olması da büyüleyicidir.

Elmas-Elmas Özellikleri

Elmas-Elmas Özellikleri

En sert nesne olduğundan, diğer tüm nesneleri çizebilmekte ve aşındırabilmektedir. Isıtıldığında çok az genleşmektedir. Yansıtma özelliği en yüksek maddelerden birisidir. Mükemmel bir yalıtkandır. Isıya ve kimyasal maddelere karşı son derece dayanıklıdır.En düşük sürtünme katsayısına sahip olup, diğer nesneleri aşındırırken çok az ısı çıkartır; bu nedenle elmasın soğuk çizdiği söylenir. Isı ile temasta kurşun ve çinkonun sıvı halde bulunduğu sıcaklıklarda değişime uğramaya başlar.
Elmas uçlarının, plak çalmak için kullanılmasında düşük sürtünme kat sayısı esas olmuştur. Netice olarak hem iğne hem de plak uzun süreler kullanılabilmektedir. Kayıt edici iğneler daha keskin iken, çalma esnasında kullanılan iğnelerin uçları daha yuvarlaktır.
Bir yüzeyin pürüzlülüğünü inceleyen aletler mevcuttur. Bu aletler elmas işlenmesinin gelişiminde önemli rol oynamışlardır. Bir yüzeye zarar vermeden onu inceleyen en iyi madde elmastır. Son derece düşük sürtünme katsayısı yüzeyin üzerinde en ufak pürüzleri takip edecek şekilde kaymasını sağlar.
Bu aletler metallerin işlenmesinde kullanılan takımların durumunu kontrol etmek için kullanılmaktadır. Aynı özellikten dolayı elmas, saat sanayinde yakutun yerini almaktadır.
II a ile gösterilen türü ısıyı bakırdan altı kat daha iyi iletebilmekte ve ısıyı çok iyi dağıtabilmektedir. Isıdan kaynaklanan genleşmesi düşük olduğundan takım üretiminde önemli bir rol almaktadır. Buna rağmen 600 “C’nin üzerindeki sıcaklıklarda kullanılmamalıdır. Sıcaklık arttıkça elmas oksitlenmekte, yanmakta veya adi grafite dönüşmektedir.
Elmas, basınç kademeli olarak uygulandığı taktirde çok büyük basınçlara dayanabilmekte, bu özelliği sayesinde sertlik ölçen makinelerde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Saf, doğal elmas çok ender bulunmaktadır. Mücevherlerde kullanılanları binde bir oranında yabancı madde ihtiva edebilmektedir. Yabancı maddeler dağınık olarak bulunduklarından özellikle optik ve elektriksel özellikleri etkiler. Eğer bu maddeler kümeler halinde bulunursa bunlara “pislik” denir. Bu durumda dayanıklılık, bütünlük gibi mekanik özellikler etkilenir.
Doğanın nasıl olupta elması oluşturduğu hala bilinmemekle birlikte, son iki yüzyıldır elmas ile grafitin kimyasal açıdan aynı madde olduğu bilinmektedir. Bu madde (Grafit) olup, kurşun kalemlerde ve isli yanan alevlerde de bulunur. Bir cm.’lik elmasta 65 milyon atom mevcut iken, grafitte bu sayı azami 30 milyondur. Bu nedenle elmas en sert, grafit en yumuşak maddelerdendir. İlkinin hacim kütlesi 3,5 iken, ikincisi 1,9, maksimum 2,3’tür. Elmasın suni üretimi ilk olarak şubat 1955’de gerçekleşmiştir. Bundan önce yapılan denemelerde ancak çok küçük taşlar elde edilmiştir. Sertliklerinden dolayı elmasa benzeyen basit karbürlerdi. Bu günlerde suni elmaslar hakikileriyle yarışır hale gelmiştir. Suni elmasa sentetik elmas da denilmektedir. Teknik ihtiyaçlar doğrultusunda değişik türden elmas üretmek mümkündür. Freze, eğe, taşlama aletlerinde kullanılmak üzere özel profilli elmaslar üretilebilmektedir. Sentetik elmas üretimindeki bazı işlemlerde bir cm.’ye yarım milyon kg. yük uygulanırken, bazılarında sadece gramın milyonda biri kadar yük uygulanmaktadır. 3700C’lik sıcaklıklardan 1000C’ye kadar inilmiştir.
Bir elmas sadece bir başka elmas tarafından ve yine sadece bazı yönlerde çizilebilir. Bu yönlerin nasıl tesbit edildiği yüz yıl boyunca, ustaları tarafından bir sır olarak saklanmıştır. Dağılma sonucu temizleme gerektirmeyen yüzeyler meydana gelmektedir. Kesimin tarihçesi hakkında pek bir bilgi bulunmamaktadır. Büyük bir ihtimalle Hindistan’da 14. yy.’da başlamıştır. Avrupa’da ise elmasın kesilmesini yasaklayan bir yasanın yürürlükten kaldırılması gerekmiştir. Bunun nedeni, elmasın doğal şeklini bozmanın sihirli özelliklerini yok edeceğine inanılmasıydı.

Elmas Nedir
Elmas Nasıldır
Elmas Özellikleri
Elmasın Şekli
Elmasın Rengi

Etiketler: Elmas Elmas Özellikleri

Cevapla

© Altın Altın Çeşitleri Modelleri Altın Fiyatları Altın Piyasası 2017 | Tema: Bu Güzel Altın ve Faiz Sitesi sizleri altın fiyatları hakkında bilgilendirme amaçlı kurulmuştur.Altın Fiyatları konusunda yoruma açıktır.Altın sitesi teşvik amaçlıdır bilgilerin doğruluğu garanti edilemez

Domain RSS Siteyi Takip Et altin modelleri Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde faizaltin.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@faizaltin.com