reklam

Avrupa’nın gaz testi

Tarih: 20 Ekim 2010Kategori: Faizler ve PiyasalarYorum Yok

Avrupa’nın gaz testi

İMKB bileşik endeksin neredeyse 60 bin puanı görmesi basında rekor olarak yorumlandı. Gördüğüm kadarıyla yapılan yorumlarda döviz kurlarındaki aşağı yönlü hareketin İMKB’DE rekora koşulmasına sebep olduğu ifade edilmiş. Ben de bir düzeltme yapmak istedim.

Euro / TL ilişkisine bakarsak 20 Temmuz’da söz konusu düşüş yaşanmış ve ertesi gün 21 Temmuz’da aşağı yönlü hareket teyit edilmiş. 22 Temmuz’da Euro tepki alımlarıyla tekrar artışa geçmiş. Demek ki Euro’nun aşağı yönlü hareketi veya satışı biraz gerçek dışı kalmış. Eğer 23 Temmuz’da kademeli artış söz konusu olursa, İMKB’nin rekorunda Euro’nun rolü yok diyebiliriz. Benim beklentim bu yöndedir.

Avrupa’nın gaz testi

Avrupa’nın gaz testi

USD / TL ilişkisine bakarsak 1,52095 seviyesinde bulunan USD aslında TL karşısında Temmuz ayı başından beri aşağı yönlü ilerlemekte. Ben USD’nın TL karşısında kademeli değer kaybını yine Euro / USD paritesine bağlıyorum. Haziran başından beri Euro karşısında değer kaybeden USD, ülkemizin dışarı bazlı ödemeler dengesinin aleyhimize olmasından dolayı bir ay gecikmeli de olsa, TL karşısında da kademeli değer kaybına uğramıştır.

Dolayısıyla İMKB’DE yaşadığımız rekor seviyenin sebebini döviz kurlarına bağlamak bence doğru değildir. Global bir sermaye düzeninde olduğumuzu hatırlatarak, İMKB’deki yukarı yönlü hareketin sebebini yurtdışı piyasalardaki yukarı yönlü harekete bağlamak daha doğru olacağını ifade etmek isterim.

Dow Jones endeksinin 22 Temmuz’da 10 bin 121,81’den 10 bin 322,30’a kadar artışının sebebi Avrupa’daki stres testleri gibi görünüyor. Avrupa’da da yükselişlerin yaşandığını takip ettiğimiz 22 Temmuz’un özelliği ertesi gün 23 Temmuz’da açıklanacak stres testi sonuçları olduğunu düşünüyorum. Stres Testleri bilindiği gibi piyasalara güven (gaz) verebilmek için finansal yapının bozulmadığını sadece strese girdiğini göstermek için yapılan testlerdir. Olumlu sonucu olacağı bilinen bu testlerin 23 Temmuz’daki sonuçları piyasalara güven (gaz) vereceğinden birçok yatırımcı önce davranıp satın almalara geçmiş görünüyor.

Stres testi sonuçlarının açıklanmasından önce Avrupa’nın büyük şirketlerinden bankacılık sektöründen Credit Suisse, ilaç sektöründen Roche gibi şirketler beklenenin üzerinde kar açıklaması yaptılar. Bu hengamenin 23 Temmuz saat 19.00’da 91 Avrupa bankasını kapsayan Stres Testlerinin sonuçlarının açıklanmasına kadar süreceğini düşünüyorum. İMKB 60 bin  puanı deneyebilir ve üzerine de çıkabilir. Ancak bu seviyelerin sağlıklı ve gerçeği yansıtır olmadığını düşünüyorum.

Kar satışları sonrasında görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Etiketler:

Cevapla

© Altın Altın Çeşitleri Modelleri Altın Fiyatları Altın Piyasası 2017 | Tema: Bu Güzel Altın ve Faiz Sitesi sizleri altın fiyatları hakkında bilgilendirme amaçlı kurulmuştur.Altın Fiyatları konusunda yoruma açıktır.Altın sitesi teşvik amaçlıdır bilgilerin doğruluğu garanti edilemez

Domain RSS Siteyi Takip Et altin modelleri Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde faizaltin.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@faizaltin.com