reklam

Altın Nedir

Altın Nedir Altın Nasıldır Altın Türü Altın Nedir? Altın Rengi

Altin dogada bulunan sari renkte bir elementdir. Sudan,havadan etkilenmedigi asitlere karsi dayanikli olusu ve yumusak olmasindan dolayi ve kolay islenebilirligi oldugundan ilk caglardan beri insanlarin göz bebegi olmustur. Kimyadaki simgesi”au” dur, yani latince altin anlamina gelen Aurum un kisaltilmis halidir, saf oldugunda 1064 derecede erir.

Altin yumusak bir maden olmasindan dolayi islemesi kolay bir materyaldir, bu yüzden kuyumculuk sektöründe ideal hammaddedir. Saf yani 24 karat altin cok yumusak oldugundan, kuyum veya süs esyasi imal edilirken baska maddelerle beraber karistirilip alasim olarak kullanilir (mesela bakir,gümüs,paladyum).

Altin takilara rengini verende bu kullanilan ek madenlerdir. Altin takilar ayar veya karat denilen (elmas icinde karat deyimi kullanilir)  ölcü birimine göre siniflandirilir mesela; 22 ayar,18 ayar,14 ayar gibi. bu ayarlar taki imal edildikten sonra damga olarak üzerine basilir.

Bu ayar degeri o eysanin icindeki altin oranini göstermektedir örnek olarak:

22 ayar altin 916 milyemdir, milyem kuyumculukta kullanilan bir deyimdir karsiligi miligramdir. 916 milyem o esyada %91,6 oraninda saf altin, oldugunu gösterir digerleri su sekildedir.

24 ayar :saf altin 999 oraninda saflik icerir
18 ayar:750 milyemdir %75 saf altin icerir
14 ayar:585 veya 583 milyemdir %58.5 altin icerir
8 ayar: 333 milyemdir %33,3 saf altin icerir
9 ayar ve 10 ayar altin ülkemizde pek kullanilmasada Amerika da cok yaygindir 375 ve 417 milyemdir

Altin dogada seyrek olarak bulundugu ve islemesi cok zahmetli oldugu icin cok pahalidir. Bu siralarda deyim yerindeyse altın altin yilini yasiyor, tarihte hic olmadigi kadar deger kazanmis durumda. Su aralar biraz düsdüysede yinede cok deger kazanmis durumda Mart ayinin ortalarinda bir ons altin (yaklasik 31,10 gram) 1.030 $ a kadar ciktiktan sonra Mayis ayindan beri 870-930 $ civarinda seyir izliyor. Petrol fiytlarinin artmasi, dolarin deger kaybetmesi, enflasyondan kacinma düsüncesi ve en önemliside spakülatif alimlar altin fiyatlarini yükselmesine neden oldu.

Altin sadece taki yapmak icin kullanilmaz, Altin para (sikke) yapiminda veya külce altin olarakda yaygin kullanim alanlari vardir. Külce altin genelde 24 ayar altindan imal edilip 1 gramdan 12.5 kiloya kadar cesitli büyüklüklerde bulunur. Bu tür altinlar büyük oranda yatirim amaci olarak alip satilirlar. Mesela Cumhuriyet altini 22 ayar altindir.

Altin paralar cok genis ve uzmani oldugum bir konu bunu diger bir makalede dile getiririm.

Altın nedir : Parlak sarı, yoğun ve çok sünek, havadan, sudan etkilenmeyen ve ticari değeri çok yüksek metal. Kimyasal elemen olarak simgesi Au’dur ve Latince “aurum”un kısaltmasıdır. Mücevhercilikte ve altın para basımında kullanılan altın alaşımlarının ayarları ülkeden ülkeye değişmektedir.

Türkiye’de iç piyasaya sürülen mücevherler 22, 18 ve 14 ayarlık altın alaşımlarından yapılır. Ayar, bir gram alaşımda bulunan altın miktarıyla belirlenir. 24 ayar altın; arı ya da saf altındır ve 1000 milyemdir (miligramdır). 22 ayarda gram başına 916 milyem (mg), 18 ayarda 750 milyem, 14 ayarda 583 milyem altın bulunur. Özellikle dışsatım amacıyla kullanılan 21 ayarda ise, 875 milyem altın bulunur. 18 ayarlık altın alaşımları gümüş ve bakır miktarlarına göre ayrımlı renkler alır: % 25 gümüş yeşil altını, % 12.5 gümüş ve % 12.5 bakır sarı altını, % 0.6 gümüş ve % 19 bakır pembe altını, % 25 bakır kırmızı altını oluşturur. Kuyumculuk neolitik çağda doğmuştur. Arkeologların Ur’da, Truva’da , Mykenai’de buldukları mücevher ve heykelcikler o çağa aittir. Altın o çağlardan günümüze kadar önemini yitirmeden gelmiş bir kıymetli madendir ve değer ölçüsü birimlerinden biridir.

Cevapla

© Altın Altın Çeşitleri Modelleri Altın Fiyatları Altın Piyasası 2017 | Tema: Bu Güzel Altın ve Faiz Sitesi sizleri altın fiyatları hakkında bilgilendirme amaçlı kurulmuştur.Altın Fiyatları konusunda yoruma açıktır.Altın sitesi teşvik amaçlıdır bilgilerin doğruluğu garanti edilemez

Domain RSS Siteyi Takip Et altin modelleri Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde faizaltin.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@faizaltin.com