reklam

Altın fiyatlarının yükselmesinin üç nedeni

Tarih: 30 Ağustos 2010Kategori: Altın HaberleriYorum Yok

Altın fiyatlarının yükselmesinin üç nedeni

Altın fiyatları geçen haftayı rekor seviyede bir yükseklikte kapattı ve herkes bu yükselişin nedeni merak etti. Kıymetli madendeki büyük yükselişi işlemciler, yatırımcılar ve hatta ekonomistler dahil olmak üzere herkesi nedenini tartışmaya sürükledi.

Ancak bu kez nedenler doların zayıflığı ya da altının enflasyon “güvenli liman” olarak görülmesinin ötesine geçti.

Aslına bakıldığında altın fiyatlarında daimi bir yükselişin yaşanmasının arkasında üç temel neden var: Korku, ülkelerin düşük faiz politikalarını devam ettirmesi ve Çin.

Avrupa’yı etkisi altına alan borç krizi, para birimlerinin bir yerden sonra değer kaybedeceği yönünde bir korku yarattı ve insanları altın satın almaya itti.

Altın fiyatlarının yükselmesi

Altın fiyatlarının yükselmesi

ABD merkezli finansal danışmanlık şirketi Global Investors’ın idari direktörlerinden Brian Hicks, “Güçlü altın fiyatları para sistemleri için bir tehdit olmakla birlikte, küresel merkez bankalarının para birimlerini koruyamayacağı yönünde bir güvensizlik yaratır” dedi.

KUSURSUZ FIRTINA

Yine ABD merkezli varlık yönetimi şirketi Adrian Day Asset Management’in CEO’su Adrian Day ise “Altın fiyatlarının rekor yüksekliğe ulaşmasının kağıt paranın ve kağıt parayı kontrol eden insanlara güvenilmeyeceği yönünde bir mesaj veriyor” diye konuştu.

CNBC’nin kıdemli ekonomistlerinden Bill O’Neill ise “Altında kusursuz bir fırtına söz konusu. Kıymetli maden, kimse euro, sterlin ya da yene yatırım yapmak istemediği için tek yatırım tercihi haline geldi. Dolar şu anda zayıfların en güçlüsü konumunda olsa da yine de çok fazla dolar yatırımı yapılmadığı görülüyor. Merkez bankaları varlık portföyü sepetlerindeki para birimi varlıklarını azaltıyor ve bu devam edecek bir eğilim gibi görünüyor” dedi.

VE ÇİN…

IMF ve Dünya Altın Konseyi’nin verilerine göre, Ocak ayı itibariyle, Çin’de döviz rezervlerinin yüzde 10’nunu altınla değiştirdi. Daha önce Çin’in rezervlerinin yalnızca yüzde 1.6’sı altındı.

Çin son yıllar emtia konusunda aşırı iştahlı hamlelerde bulunsa da Day, bu hafta Pekin hükümeti tarafından yayımlanan bir raporun Çinli yetkililerin rezervlerindeki emtia oranını artırmak istediğini ortaya çıkardığını belirtti.

Kaynak : Hürriyet

Etiketler: Altın Neden yükseliyor

Cevapla

© Altın Altın Çeşitleri Modelleri Altın Fiyatları Altın Piyasası 2017 | Tema: Bu Güzel Altın ve Faiz Sitesi sizleri altın fiyatları hakkında bilgilendirme amaçlı kurulmuştur.Altın Fiyatları konusunda yoruma açıktır.Altın sitesi teşvik amaçlıdır bilgilerin doğruluğu garanti edilemez

Domain RSS Siteyi Takip Et altin modelleri Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde faizaltin.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@faizaltin.com