reklam

Altın coştu takı törenleri kabus oldu

Tarih: 24 Eylül 2010Kategori: Altın HaberleriYorum Yok

Altın coştu takı törenleri kabus oldu

Altın fiyatlarındaki artış düğün hazırlıkları yapan çiftleri de takı takacak akrabalarını da kara kara düşündürmeye başladı.

Anadolu’daki geleneklere göre geline takılan ve 60 gram gerdanlık ile bir çift küpeden oluşan 22 ayar bir setin maliyeti son 2 ayda 3 bin 200 liradan 4 bin liraya çıktı.

Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, takının, Anadolu’da düğün geleneğinin vazgeçilmezleri arasında yer aldığını söyledi.

Dünya evine girme hazırlığı yapan çiftler, Anadolu’da “olmazsa olmaz” adetlerden biri olan altının fiyatının son aylarda artmasıyla, belirledikleri düğün bütçelerini tutturamadıklarını belirten Başman, “Altın fiyatlarındaki artış düğün hazırlıkları yapan çiftleri kara kara düşündürüyor. Özellikle, damat adayları, son dönemde artan altın fiyatları karşısında hayal kırıklığı yaşadı” dedi.

takı töreni

takı töreni

Altının düğünlerin en önemli girdi kalemlerinden birini oluşturduğunu anlatan Başman, şöyle konuştu:

“Anadolu’daki geleneklere göre geline takılan ve 60 gram gerdanlık ile bir çift küpeden oluşan 22 ayar bir setin maliyeti son 2 ayda 3 bin 200 liradan 4 bin liraya çıktı. Sözden düğüne kadar adetlere göre takılması gereken setin yanı sıra bir çift alyans, tek taş altın yüzük, her biri 25 gram ağırlığında en az bir çift küpe takılmalı. Bu durumda adetlerin yerine getirilmesi durumunda alınması gereken takıların toplam maliyeti 10 bin liraya ulaştı.”

“Evlilik kredisi verilmeli”

Başman, bu durum karşısında gençlerin, kendilerini oldukça çok zorlayan bu gelenekten bir çıkış yolu aradıklarını ifade ederek, “Ancak büyüklerinin ısrarları karşısında gelenekleri yerine getirmekten başka yolları kalmıyor” dedi.

Başman, özellikle kız tarafının fazla miktarda altın alınmasını istediğini ifade ederek, “Bu durum karşısında damat adayları çok zor durumda kalıyor. Çiftler, gelenekleri yerine getirebilmek için gramdan fedakarlık yapıyorlar” diye konuştu.

Başman, devletin dünya evine girmek isteyenlere sahip çıkarak evlilik kredisi vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: CnnTurk

Etiketler: Altın coştu takı töreni

Cevapla

© Altın Altın Çeşitleri Modelleri Altın Fiyatları Altın Piyasası 2017 | Tema: Bu Güzel Altın ve Faiz Sitesi sizleri altın fiyatları hakkında bilgilendirme amaçlı kurulmuştur.Altın Fiyatları konusunda yoruma açıktır.Altın sitesi teşvik amaçlıdır bilgilerin doğruluğu garanti edilemez

Domain RSS Siteyi Takip Et altin modelleri Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır.Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Şikayet adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde faizaltin.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.İletişim info@faizaltin.com